ДА СЪЗДАВАШ КРАСОТА

ДУАЕНЪТ НА ВАРНЕНСКИТЕ АРХИТЕКТИ

Aрх. Косьо Христов e един от най-успешните варненски архитекти, завършили архитектура в Държавния университет Варна (1947-1953), където се дипломира при проф. Петър Загорски, с проект по жилищни сгради.

Роден е на 5 юли 1922 г. в село Мировци до Нови пазар. Завършва гимназия в Шумен, след което е мобилизиран на фронта за цели пет години. По време на следването си работи като художник, за да се издържа. Голям майстор на портрета, Косьо Христов е създал стотици творби в различни техники и формати, включително и по поръчка на големия български акварелист Константин Щъркелов, негов преподавател в университета.

Арх. Косьо Христов работи в Проектантска организация Варна от самото й създаване. Живее известно време в Тунис и Либия, където също има реализирани обекти. Автор е на множество забележителни сгради във Варна и областта. Знакови за неговото творчество и за Варна са Фестивалният и конгресен център, минералната баня „Гъбата”, хотел „Черно море”, сградата на бившия Научно-технически съюз, реконструкцията на Кукления театър, кино „Добрич”, плувни басейни във Варна и Добрич, много жилищни и обществени сгради.

Темата за термалните води като източник за екологично отопление и в съвременните СПА центрове заема специално място в творчеството на арх. Косьо Христов. Той първо заложи използването на термални води в минералната баня „Гъбата”, както и в отоплителната система за сградата на Научно-техническия съюз, в която сега са разположени офисите на много фирми.

По повод 90-годишния юбилей на арх. Косьо Христов, на 5 юли в галерия „Дом на архитекта” Варна бе открита негова ретроспективна изложба с документални материали, оригинални чертежи, проекти, концепции и рисунки. Изложбата представи доц. д-р арх. Станчо Веков.

Изложбата на арх. Косьо Христов е поканена да гостува на ВСУ "Черноризец Храбър", а Архитектурният кабинет на факултета ще попълни архива си с проекти на юбиляра. За качествата на обществото се съди по грижата му за подрастващото поколение и по уважението му към възрастните.

При откриване на изложбата заслужилият творец арх. Косьо Христов, достигнал достолепната 90-годишна възраст, бе удостоен със специалната награда на Съюза на архитектите в България „Златен капител”, връчена от арх. Димитър Стефанов - председател на САБ – Варна, Той подчерта, че Централното ръководство на Съюза на архитектите в България удостоява арх. Косьо Христов за неговите изключителни заслуги в професионалното поприще. Това е забележителен и очертан от авангардно мислене творчески път, на който се възхищават не само професионалистите, но и гражданите на Варна.

От името на Кмета Кирил Йорданов почетния знак на града поднесе Станка Димитрова, директор на Дирекция "Култура и духовно развитие".

Той е носител и на много други отличия, между които орден „ Г. Димитров” за ФКЦ и Награда „Варна”.

Поздравителен адрес от Академичното ръководство и лично от името на проф. д.и.н. Анна Недялкова връчи проф. д-р арх. Росица Никифорова, ръководител на катедра "Архитектура и урбанистика" на Архитектурния факултет при ВСУ "Черноризец Храбър". В поздравителния адрес се казва:

"Като граждани на Варна ценим високо Вашите постижения в създаване на съвременния облик на Черноморската столица. Много сгради са запомнящи се знаци на Вашия професионализъм. Възпитаник сте на Държавния университет Варна (1947-1953) и с особена радост споделяме нашата грижа за продължение на някогашната образователна традиция. Сега Варненският свободен университет ще отбележи 10 години от създаване на специалност Архитектура – дело, което свързваме с хуманните постижения на хора като Вас. Пожелаваме Ви от сърце да продължите да вървите с присъщия Ви финес по избрания път на утвърден професионалист – архитект и художник. На многая лета!".



Арх. Димитър Стефанов - председател на САБ – Варна от името на централното ръководство на САБ поднася наградата "Златен капител" на арх. Косьо Христов


На 23 ноември 2014 г. на 92 години почина
 арх. Косьо Христов. Той е един от най-успешните архитекти, завършили архитектура в някогашния Държавен университет Варна (1947-1953), където се дипломира при проф. Петър Загорски, с проект по жилищни сгради.

Арх. Христов е роден на 5 юли 1922 г. в с. Мировци до Нови пазар. Той завършва гимназия в Шумен, след което е мобилизиран на фронта за 5 години. По време на следването си работи като художник, за да се издържа. 

Голям майстор на портрета, Косьо Христов е създал стотици творби в различни техники и формати, включително и по поръчка на големия български акварелист Константин Щъркелов, негов преподавател в университета.

Арх. Косьо Христов работи в Проектантска организация Варна от самото й създаване. Живее известно време в Тунис и Либия, където също има реализирани обекти. Автор е на множество забележителни сгради във Варна и областта. Знакови за неговото творчество и за Варна са Фестивалният и конгресен център, минералната баня „Гъбата”, хотел „Черно море”, сградата на бившия Научно-технически съюз, реконструкцията на Кукления театър, кино „Добрич”, плувни басейни във Варна и Добрич, много жилищни и обществени сгради.

За своето забележително творчество арх. Косьо Христов е носител на много отличия, между които орден „Г. Димитров” за ФКЦ, Награда „Варна” за цялостно творчество и на Съюза на архитектите – „Златен капител“...ОР+

Поклон пред паметта му.